28 Eylül Dünya Kuduz Günü

Rhabdoviridea familyasından rabdovirusun neden olduğu zoonos bir hastalıktır. Bu hastalık tüm çiftlik, evcil yabani bütün memeli hayvanlarda( kurt, tilki, yarasa, inek, kedi…) görülmekte ve ısırma yolu ile bu hastalığı insanlarada nakledebilmektedir. Virus hayvanlarda tükrük bezi yangısına neden olduğu için sadece ısırma değil açık yaralarınızın enfekte hayvan salyası ile teması dahil bir bulaşma yoludur. Ayrıca enfekte hayvanların etlerini tüketmekte hastalığa yakalanma yoludur. İnsan kuduzlarının %99 köpek kuduzudur
Bu haber 2016-09-28 10:27:00 eklenmiş ve 451 kez görüntülenmiştir.

Kuduz: Rhabdoviridea familyasından rabdovirusun neden olduğu zoonos bir hastalıktır. Bu hastalık tüm çiftlik, evcil yabani bütün memeli hayvanlarda( kurt, tilki, yarasa, inek, kedi…) görülmekte ve ısırma yolu ile bu hastalığı insanlarada nakledebilmektedir. Virus hayvanlarda tükrük bezi yangısına neden olduğu için sadece ısırma değil açık yaralarınızın enfekte hayvan salyası ile teması dahil bir bulaşma yoludur. Ayrıca enfekte hayvanların etlerini tüketmekte hastalığa yakalanma yoludur. İnsan kuduzlarının %99 köpek kuduzudur.
Her yıl ortalama 59 bin kişinin( yarısı 15 yaş altı) hayatını kaybetme nedenidir. Ortalama her 9 dakikada bir kişi kuduz hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Dünya nüfusunun %85i kuduz tehditi altındadır. Bu oranın büyük kısmını asya ve afrika ülkeleri oluşturmaktadır. Tedavi edilemiyor ancak ancak aşısı var. Sıkı bir aşılama çalışması ile önüne geçilebilecek bir hastalık.
Ülkemiz maalesef bu hastalıkta sınıfta kalmıştır. Avrupa birliği hayvan hastalıkları kayıt sistemi verilerine göre ülkemizde kuduz en son 09.06.2016 tarihinde görülmüş ve 2016 yılı içinde sisteme 110 vaka bildirimi yapılmıştır. Bu tablo bile yeterince ürkütücüyken hepimizin bildiği üzere geçtiğimiz kurban bayramında çok elim bir vaka atlattık. Osmaniye ilimizin Düziçi ilçesi Ellek beldesinde kuduz hayvanın çiftlik hayvanlarını ısırması sonucu kurbanlık hayvanlara kuduz hastalığı geçmiştir. Ayrıca bu Hayvanalar kurban edilmiş ve insanlar etini tüketmiştir. Bu eti tüketenler ve aynı kıyma makinasını kullanan tam 104 vatandaşımız kuduz hastalığı için müşhadeye alınıp aşılamak suretiyle tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Tek umudumuz kıyma makinasını kullanan herkese kesin olarak ulaşılmasıdır. Bu olayın şoku üzerimizdeyken Adana ilimizde yarasa ısırması sonucu bir vatandaşımız daha bu hastalığa yakalanmıştır. Bu olayda gündemden düşmeden Yine Osmaniye ilimizin Düziçi ilçesine bağlı Gök çayır Köyünde kuduz hastalığı taşıyan köpek 3 kişiyi ısırmıştır. 28 eylül dünya kuduz gününde acı haber bu defa karamandan gelmiştir. Tablo maalesef her geçen gün daha fazla ağırlaşmaktadır.
Kuduz, tüberküloz gibi zoonos hastalıklarda tablo ağır iken acil müdahale edilmesi gerekirken; 2015 Avrupa birliği ilerleme raporuna göre ülkemiz kuduz dahil hiçbir zoonos hastalıkla mücadele etmemiştir. Kuduz hastalığı hayvanların aşılanması ile önüne geçilebilecek bir hastalıktır. Kuduz %99.9 öldürücü %100 önlenebilir bir hastalıktır.
Kuduz hastalığı konusunda ise yine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının salgın hayvan hastalıkları, zararlıları ile mücadele yönergesine göre: sahipli ve sahipsiz bütün hayvanların aşılanması, özel veteriner hekimler ve stk larla koordinasyon kurularak sıkı takip edilmesi maddesi maalesef çok uygulanamamıştır. Ayrıca yasal olarak her il ve ilçe belediyesinin kendine ait hayvan rehabilitasyon ve bakım evi merkezi bulunması gerekmektedir . Maalesef il merkezleri dışında hayvan barınağına sahip ilçe belediyesi çok azdır. Ayrıca Her ilin orman genel müdürlüğüne veteriner hekim ataması yapılmalıdır. Barınakların sayıları arttırılarak sahipsiz hayvanların kısırlaştırılması ve aşılanması konularında acil adımlar atılmalı ve boş veteriner hekim kadroları doldurulmalıdır.
Araştırma bulgularına göre zoonos etkenler dünya çapında her yıl 2.7 milyar vakaya neden olmakta ve bu hastalıkların en az 2.7 milyonu ölümle sonuçlanmaktadır. Dünya genelinde en yaygın ve en çok ölüme neden olan zoonoz hastalıklar; leptospira, sistiserkoz, tüberküloz (verem), kuduz, brusella, Q humması, tripanasoma, hepatit ve anthraks(şarbon) şeklinde sıralanabilir. Ülkemiz için bela olan Tüberküloz, duduz, Brusella ile savaşta uzman kişiler olan Veteriner Hekim isthdamının gerekliliği mühimdir.
VETERİNER HEKİMLERİN DAYANIŞMA PLATFORMU ADINA…
https://www.facebook.com/groups/kpssveterinerhekimler/?fref=ts
http://ec.europa.eu/food/animals/docs/ad_adns_outbreaks-per-disease.pdf

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
GTHBpersonel Sitesini Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Gıda Tarım Hayvancılık Haber Platformu
© Copyright 2013 Gthbpersonel. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi