Soğan Fiyatları

Sanayi sektöründe işletmeciler fiyatları ve üretim düzeyini belirleyebilirken, tarım sektöründe üreticiler bunu çoğunlukla belirleyemezler. Nitekim tarımsal ürünlerde fiyat oluşumu piyasada genellikle üreticilerin etkisi dışında gerçekleşmektedir. Diğer bir ifade ile,tarımsal ürün fiyatlarının oluşumunda,üreticilerin buna bağlı olarak da maliyetlerin etkisi oldukça kısıtlıdır. Üretici oluşan fiyatı bir veri olarak kabul etmek durumundadır.
Bu haber 2015-03-26 22:12:36 eklenmiş ve 1364 kez görüntülenmiştir.

Sanayi sektöründe işletmeciler fiyatları ve üretim düzeyini belirleyebilirken, tarım sektöründe üreticiler bunu çoğunlukla belirleyemezler. Nitekim tarımsal ürünlerde fiyat oluşumu piyasada genellikle üreticilerin etkisi dışında gerçekleşmektedir. Diğer bir ifade ile,tarımsal ürün fiyatlarının oluşumunda,üreticilerin buna bağlı olarak da maliyetlerin etkisi oldukça kısıtlıdır. Üretici oluşan fiyatı bir veri olarak kabul etmek durumundadır. Çünkü bir yıla ilişkin tarımsal ürün fiyatını o yılın maliyetleri değil, toplam arzı ve talebi belirlemektedir. Bununla beraber, kısa dönemde tarım ürünlerinin arzı hemen hiç değiştirilemediğinden, fiyat oluşumunda talep daha belirleyicidir.Diğer taraftan tarımsal üretimin genel özelliği nedeniyle iklim koşullarından çok fazla etkilenmesi, hastalık ve zararlıların da etkisiyle ürün arzında yaşanan dalgalanmaları da beraberinde getirmektedir. Bu durumda ürünün bol olduğu yıllar fiyat düşük, ürünün az olduğu yıllar ise fiyat yüksek oluşmaktadır. Tüm bunların yanında, Türkiye’de üreticilerin eğitim düzeyi düşük olması, daha çok geleneksel anlamda üretim yapmaları ve işletmelerin küçük ölçekli olması nedeniyle iyi bir üretim planlaması yapamamaları, etkin pazarlama organizasyonlarını oluşturamamaları gibi nedenler de fiyat belirsizliklerini artırmaktadır.

Soğan fiyatları genellikle her sene değişmekte kimi zaman üreticisini sevindirse de genel olarak üreticisini üzmektedir. Üretim fazlasından dolayı üretim maliyetinin çok altında kalan soğan fiyatları soğan üreticisini oldukça zor durumlarda bırakmaktadır. Böyle yıllarda soğan üreticileri verilen emeğin dahi karşılığının alınamadığı durumlar yaşamaktadır. Zahmetli bir üretim sezonunun sonunda hayallerin gerçekleşmesi soğan fiyatlarının seyrine kalmaktadır.

 

Güncel Hal Soğan(kuru) Fiyatları

ETİKETLER : arpacık soğanı karacabey arpacık fiyatları soğan arpacık karacabey soğanı beyaz soğan sarımsak karacabey arpacığı karacabey arpacık karacabey tarım karpuz tohumu soğan tohumu kara tohum karaca kısk
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ürün Fiyatları haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
GTHBpersonel Sitesini Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Gıda Tarım Hayvancılık Haber Platformu
© Copyright 2013 Gthbpersonel. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi